Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wypowiedzeniem czy porozumieniem

19 maja 2004 | Dobra firma | AR

PRAWO PRACY

Jak zmienić warunki zatrudnienia pracownika

Za wypowiedzeniem czy porozumieniem

Nie każdy nowo przyjęty do pracy sprawdza się na objętym etacie. Nie oznacza to jednak, że pracodawca od razu musi się z nim rozstać

AGNIESZKA ROSA

  • Wzór wypowiedzenia
  • Z orzecznictwa Sądu Najwyższego

Pracodawca może jeszcze przesunąć pracownika na inne, bardziej odpowiednie stanowisko albo obniżyć mu pensję. Generalnie służy temu konstrukcja tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

Reguluje je art. 42 kodeksu pracy (k.p.). To nie jedyny sposób zmiany dotychczasowych warunków zatrudnienia danej osoby. Zanim pracodawca zdecyduje się komuś wręczyć wypowiedzenie zmieniające, najpierw może mu zaproponować porozumienie stron.

WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE

Dopiero gdy osoba odrzuci nową ofertę, pracodawca powinien jej wręczyć wypowiedzenie zmieniające, ale tylko wtedy, gdy jest możliwe dokonanie definitywnego wypowiedzenia zatrudnienia. Zatem to pierwsze może dotyczyć umów o pracę: na czas nieokreślony; na okres próbny i na czas określony powyżej 6 miesięcy z zastrzeżeniem wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Także umów w zastępstwie pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych (np. chorego, przebywającego na urlopie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3230

Spis treści
Zamów abonament