Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kres monopolu PGNiG oznacza spadek cen

19 maja 2004 | Ekonomia | JB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Od 1 lipca każdy przedsiębiorca sam wybierze dostawcę gazu - Wkrótce mogą pojawić się nowi dostawcy

Kres monopolu PGNiG oznacza spadek cen

Od 1 lipca 17 tysięcy polskich przedsiębiorców po raz pierwszy będzie mogło wybrać dostawcę gazu - postanowił wczoraj rząd pod naciskiem Brukseli. Wnioski z doświadczeń krajów dawnej "15" są jednoznaczne: ceny gazu są najniższe tam, gdzie liberalizację przeprowadzono najwcześniej. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii dostawców zmienia nawet 15 - 20 procent klientów rocznie.

Decyzja Rady Ministrów to finał trwającej od kilku lat batalii z Komisją Europejską. Polska starała się o okres przejściowy przynajmniej do 2006 roku wskazując, że monopolista Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie jest gotowy do otwarcia rynku. Bruksela nie zgodziła się na taki okres.

Zamiast - jak proponowano - dania możliwości wyboru jedynie największym odbiorcom (zużywających powyżej 15 mln metrów sześciennych gazu rocznie) liberalizacja obejmie wszystkie przedsiębiorstwa w całej Unii. Dla PGNiG taka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3230

Spis treści
Zamów abonament