Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Statek profesorów, czyli bieda naszego świata

19 maja 2004 | Publicystyka, Opinie | BW

Polemika Atakujący politykę Busha artykuł Bronisława Misztala to ogromna porcja zaprawionej moralizowaniem retoryki antywojennej

Statek profesorów, czyli bieda naszego świata

Wojna w Iraku jest do wygrania, tak jak była do wygrania wojna w Wietnamie. Wojna wietnamska przegrana została w Ameryce i w ten sam sposób może zostać przegrana obecna wojna na Bliskim Wschodzie. Nie jest natomiast możliwy powrót do amerykańskiego czy jakiegokolwiek innego izolacjonizmu.

Artykuł Bronisława Misztala "Załoga Busha, czyli koniec naszego świata" ("Rz" z 12 maja br.) jest reprezentatywny dla wielkiej liczby tekstów gromiących dziś politykę Busha. Jest to ogromna porcja zaprawionej moralizowaniem retoryki antywojennej, która nie jest ani analizą sytuacji, ani nie proponuje żadnej realnej alternatywy dla obecnej amerykańskiej polityki.

Dlaczego izolacjonizm nie jest możliwy

"Doktryna Wilsona przeżyła się już w okresie wojny wietnamskiej" - pisze Misztal, a ponieważ jedyną alternatywę, jaką dla niej przedstawia, jest izolacjonizm Monroego, wnosić można, że Stany Zjednoczone powinny do niego powrócić. Oczywiście, rozwiązanie takie nie jest możliwe, co dobitnie potwierdził terrorystyczny atak na USA 11 września 2001 roku. Przy obecnym rozwoju technologii i procesów globalizacji, które w dużym stopniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3230

Spis treści
Zamów abonament