Spod ziemi pod ziemię
Spod ziemi pod ziemię
Polscy uczeni, razem z badaczami z innych krajów, będą brać udział w opracowywaniu nowych technologii ekologicznego spalania węgla. Zaproszenie wystosowało amerykańskie ministerstwo energetyki. Chodzi o wychwytywanie dwutlenku węgla powstającego podczas spalania i magazynowanie go pod ziemią.
W wielu państwach węgiel jest i jeszcze długo będzie podstawowym surowcem dla elektrociepłowni. Należą do nich także Stany Zjednoczone i Polska. Jednym z problemów tych krajów jest wielka ilość CO2, jaki powstaje w trakcie spalania węgla na przemysłową skalę. Wielkie ilości dwutlenku węgla trafiają także do atmosfery w trakcie eksploatacji złóż ropy i gazu ziemnego. Wszystko to razem sprawia, że nadmiar dwutlenku węgla, trafiającego ostatecznie do atmosfery, stał się palącym problemem w skali kuli ziemskiej.
O zaproszeniu Polski do uczestnictwa w badaniu tego problemu i pracach nad projektem magazynowania pod ziemią dwutlenku węgla poinformował amerykański minister ds. energetyki Spencer Abraham, który odwiedził należącą do amerykańskiego koncernu PSEG Elektrociepłownię Elcho, zbudowaną w ostatnich latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta