Fiasko więziennej filozofii
Fiasko "więziennej filozofii"
JAK KARAĆ RACJONALNIE
Ostatnie wydarzenia w więzieniach są symptomem bankructwa pewnych koncepcji, a raczej ich braku czy też nieracjonalności. Nadszedł czas dyskusji, która pozwoliłaby na wyciągnięcie wniosków jak karać racjonalnie.
Z tego powodu po niedawno zakończonych buntach w zakładach karnych rozpoczęliśmy na naszych łamach cykl publikacji dotyczących polityki karnej i kryminalnej. Pisaliśmy już o nadużywaniu tymczasowego aresztowania i często niepotrzebnym przetrzymywaniu w więziennych celach skazanych za niepłacenie alimentów.
Dziś zabiera głos na ten temat prof. Marian Filar. Autor słusznie sugeruje, że nie zbudujemy "drugiej Polski penitencjarnej" - nie podwoimy liczby miejsc w zakładach karnych. Oznacza to, że decydenci, w tym także politycy, nie mogą już dłużej chować głowy w piasek ani też kształtować swego wizerunku, prezentując w tych sprawach populistyczne poglądy. J.T.P.
MARIAN FILAR
Ten, kto sądziłby, że wraz ze zniknięciem z telewizyjnych ekranów reportaży z protestów w polskich zakładach karnych zniknął również problem przeludnienia w tych zakładach, byłby w błędzie. Równie głęboko myliłby się ten, kto wykorzystując zdjęcia walających się na więziennym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta