Jak przejść na emeryturę po rencie
Jak przejść na emeryturę po rencie
STANISŁAW MAJKOWSKI
Czytelnik, pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy, pyta czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał prawo przyjąć aktualną kwotę bazową tylko do obliczenia tzw. części socjalnej jego emerytury. Takie działanie organu rentowego uważa za sprzeczne ze stanowiskiem prezentowanym kilkanaście dni wcześniej na naszych łamach.
Przepisy, regulujące sposób ustalania podstawy wymiaru emerytury przysługującej po 1 stycznia 1999 r. osobie, mającej wcześniej prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (renty inwalidzkiej), znajdują się w art. 21 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: e. i r.) (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Możliwość wyboru
Wymieniony artykuł ustawy emerytalno-rentowej stanowi, że podstawą wymiaru emerytury dla takiego rencisty (uprawnionego do świadczenia z tytułu orzeczenia o niezdolności do pracy) może być albo podstawa wymiaru renty - w wysokości uwzględniającej rewaloryzację i wszystkie kolejne waloryzacje przeprowadzone po przyznaniu renty (art. 21 ust. 1 pkt 1) - albo podstawa wymiaru ustalona na nowo, zgodnie z zasadami zawartymi w art. 15 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (art. 21 ust. 1 pkt 2). Podczas ostatniej nowelizacji ustawy, przyjętej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta