Wypis i wyrys nie tylko na papierze
Wypis i wyrys nie tylko na papierze
RYS. MAREK MAIŃSKI
RENATA KRUPA-DĄBROWSKA
Inwestor otrzyma wypis z ewidencji gruntów i budynków także na dyskietce. Odpowiedzialność dyscyplinarna grozić będzie pracownikom starostwa, którzy złamią zakaz łączenia pracy urzędniczej z prywatnym wykonywaniem prac geodezyjnych i kartograficznych. To dwie z wielu propozycji zawartych w rządowym projekcie nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Pierwsze czytanie zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu.
- Klasyczną geodezję i kartografię, posługującą się papierem, wypierają komputerowe bazy danych - mówi Jerzy Albin, główny geodeta kraju. Informatyzację hamuje jednak prawo geodezyjne, uchwalone w 1989 r. Jego przepisy nic nie wspominają o bazie danych czy numerycznych mapach, gdyż wtedy informatyzacja była jeszcze w powijakach. Mapy, ewidencję gruntów i budynków prowadzi się więc w obu formach, ale wypisy czy wyrysy wydaje się na papierze, bo do tego obligują przepisy.
Nowelizacja ma to zmienić. Zakłada, że mapa topograficzna, mapa zasadnicza czy kataster...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta