Rzeczpospolita Czytelników
Ubezpieczenia w transporcie
Poprzednie odcinki
Przedstawiamy relację z wczorajszego dyżuru telefonicznego na temat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika i spedytora. Gośćmi naszej redakcji i rozmówcami czytelników byli Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, oraz Marek Izraelski z firmy brokerskiej Oskar Schunck Polska sp. z o.o.
Firma transportowa przewozi towary niebezpieczne (ADR), jednak robi to bez swojej wiedzy, gdyż nadawca nie umieścił na przesyłce informacji o niebezpiecznej zawartości. Przesyłka, znajdując się w magazynie przewoźnika, wyrządza znaczną szkodę, polegającą na spaleniu całego magazynu (zniszczenie przesyłek innych nadawców, sprzętu przewoźnika). W trakcie czynności sprawdzających (np. uprawnionego strażaka) okazuje się, że przyczyną pożaru jest właśnie ADR. Przewoźnik ma w swym regulaminie zastrzeżenie, że nie przewozi towarów niebezpiecznych. Czy ubezpieczyciel przewoźnika będzie zmierzał do zwolnienia się od ponoszenia odpowiedzialności? Czy przewoźnik będzie miał szanse uzyskania ubezpieczenia?
Jeśli omawiany przewóz był przewozem międzynarodowym, to zgodnie z art. 22 Konwencji CMR nadawca obowiązany jest opisać przewoźnikowi niebezpieczeństwa, jakie wynikają z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta