Cassini niemal u celu
Cassini niemal u celu
Artystyczna wizja lądowania na Tytanie
(c) ESA
Największe szanse na znalezienie śladów życia wciąż wiążą się z badaniami Marsa, ale w naszym Układzie Słonecznym jest też kilka innych obiecujących obiektów. Jednym z nich jest księżyc Saturna - Tytan.
Czy jesteśmy sami we wszechświecie? A może jakieś formy życia powstały też poza Ziemią? To pytanie nie doczekało się jeszcze odpowiedzi, choć wciąż podejmowane są próby odnalezienia pozaziemskich żywych organizmów.
Kiedy koło Saturna przelatywały Voyagery, przekazały na Ziemię obraz Tytana, szczelnie osłoniętego grubymi pomarańczowymi chmurami. Zdjęcia te wystarczyły, by uczynić z odległego księżyca jedno z najciekawszych ciał w Układzie Słonecznym. Spośród 31 znanych satelitów Saturna Tytan jest księżycem nie tylko najbardziej intrygującym, ale i największym. Przewyższa wielkością nie tylko nasz własny Księżyc, ale i najbliższą Słońcu planetę - Merkurego. Jako jedyny satelita w wokółsłonecznej rodzinie posiada własną gęstą atmosferę. Wielu uczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta