Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im szybciej przyjmiemy euro, tym lepiej

11 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | KR

Jak to widzę - Krzysztof Rybiński

Im szybciej przyjmiemy euro, tym lepiej

Niektórzy europejscy politycy formułują dobre rady dla Polski. Brzmią one mniej więcej tak: nie spieszcie się z przyjęciem euro, skupcie się na tzw. realnej konwergencji. Przecież, żeby efektywnie wykorzystywać fundusze unijne, musicie mieć własne środki w budżecie na współfinansowanie, ciężko wam będzie zatem ograniczyć szybko wydatki budżetowe, a poza tym ich redukcja powoduje zmniejszenie popytu, co z kolei prowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego. Innymi słowy, jeżeli skupicie się na spełnieniu kryteriów w Maastricht, zwłaszcza zaś na szybkim ograniczeniu deficytu budżetowego, to nie tylko będziecie mieli mniejsze tempo wzrostu, ale jeszcze nie wykorzystacie być może znacznej części środków, które dla was przeznaczyliśmy.

Czy to jest trafna diagnoza? Czy to jest dobra rekomendacja dla Polski? Gdybyśmy dysponowali wiedzą ekonomiczną sprzed dwudziestu lat, to wtedy być może należałoby się z taką rekomendacją zgodzić. Ale znaczna część dorobku ekonomii ostatnich lat w dziedzinie wpływu polityki fiskalnej na wzrost gospodarczy, sugeruje, że takie rady nie służą Polsce. Wręcz przeciwnie: postępowanie zgodne z tymi radami z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3249

Spis treści
Zamów abonament