Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki za ściąganie długów

28 czerwca 2004 | Prawo | HL

VAT Wątpliwości związane ze świadczeniem usługi faktoringu

Podatki za ściąganie długów

HANNA LITWIŃCZUK

Zgodnie z nową ustawą o podatku od towarów i usług zwolnione od opodatkowania są usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem m.in. ściągania długów oraz faktoringu. Ten został jednoznacznie uznany za usługę opodatkowaną. Nie oznacza to jednak, że nie ma z tym związanych żadnych wątpliwości. Trzeba w szczególności zapytać, jak rozumieć pojęcie "faktoring" dla celów VAT oraz czy różne typy tej umowy mają wpływ na sposób opodatkowania.

Na te pytania pozwoli częściowo odpowiedzieć analiza wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok z 26 czerwca 2003 r. C-305/01). Podstawą do wydania orzeczenia były dwa pytania wstępne:

  • Czy spółka faktoringowa wykorzystuje nabyte towary i usługi do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jeśli czynności te polegają na nabywaniu wierzytelności z przejęciem ryzyka wypłacalności?

  • Czy czynności te należy uznać za opodatkowane, czy też zwolnione od opodatkowania?

    Odpłatna usługa

    W odpowiedzi na pierwsze pytanie ETS stwierdził, iż faktor wykonujący faktoring właściwy, w ramach którego nabywa od klienta wierzytelności bez możliwości żądania od niego na drodze regresu kwoty przelanej

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3263

Spis treści
Zamów abonament