Państwo nie może ograniczyć praw innych właścicieli
Państwo nie może ograniczyć praw innych właścicieli
Dlaczego nie zgadza się pan na zmiany w statucie PKN Orlen, ograniczające do 20 proc. prawo wykonywania głosów na walnym zgromadzeniu spółki?
JAN WAGA: Nie chcemy, by doszło do zwiększenia uprawnień jednego akcjonariusza kosztem innych. Chodzi o ochronę praw akcjonariuszy, którzy dokonali inwestycji, kupując akcje Orlenu na podstawie zgodnej z prawem wiedzy, jaką mieli o tej spółce. Dziś nie można zmieniać reguł gry. Wcześniej mówiło się o dokończeniu prywatyzacji PKN Orlen, nie ma zatem powodu dawać dodatkowych praw skarbowi państwa. Te propozycje dotyczące statutu odbieram jako sygnał, że być może skarb państwa chce zmierzać w przeciwnym kierunku. Tym bardziej że w Sejmie mówi się o potrzebie wstrzymania prywatyzacji. W skrajnym przypadku moglibyśmy to wszystko razem interpretować jako przygotowania do renacjonalizacji Orlenu.
Skarb państwa nie dokupi akcji Orlenu choćby z tego prostego powodu, że nie ma na to pieniędzy. Groźba renacjonalizacji praktycznie nie istnieje. MSP, uzasadniając potrzebę zmian w statucie, mówi między innymi o obawach o wrogie przejęcie. Czy zgadza się pan z tym argumentem?
Co do zwiększania udziału skarbu państwa w kapitale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta