Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hormon wierności

01 lipca 2004 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Biologia Czy biochemiczny mechanizm odpowiada za zachowania społeczne?

Hormon wierności

Jak z Don Juana zrobić przykładnego małżonka? Podać lubczyk? A może zmienić swojemu mężczyźnie geny, w taki sposób, aby wreszcie przestał interesować się konkurentkami?

Taka operacja - zmiana rozbuchanego samca w potulnego i opiekującego się dziećmi tatusia już się powiodła. Zazdrosne panie będą musiały jednak trochę poczekać. Na razie naukowcy dokonali tego u niewielkich gryzoni - norników. Cała procedura była zaskakująco łatwa - bo też biochemiczny mechanizm sterujący wiernością i niewiernością okazał się nieskomplikowany, przynajmniej u norników. O badaniach amerykańskich naukowców z Emory University informuje magazyn "Nature".

Partner z wirusem

Wierność jednej partnerce przez całe życie nie cieszy się dużą popularność wśród ssaków. Zaledwie u ok. 5 proc. gatunków obserwuje się zwyczaje monogamiczne. Norniki z gatunku Microtus ochrogaster należą właśnie do owej wiernej mniejszości - można powiedzieć "zakochują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3266

Spis treści
Zamów abonament