Wynagrodzenie pracownika, które nie jest kosztem
Wynagrodzenie pracownika, które nie jest kosztem
W gospodarce rynkowej sposób wynagradzania pracowników oraz członków zarządu może przybierać różne, nie tylko pieniężne, formy. Opcje na akcje, świadczenia w naturze lub nieodpłatne usługi stanowią często spotykany - z reguły uzupełniający w stosunku do pieniędzy - sposób wynagradzania.
Przewidział to sam ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), wymieniając w art. 12 szeroką gamę świadczeń uznawanych za przychody ze stosunku pracy. Wydawać by się mogło, iż zasadniczo każde świadczenie pracodawcy na rzecz pracowników powinno stanowić koszt uzyskania przychodu pracodawcy będącego czy to osobą prawną, czy to fizyczną. Jeżeli, oczywiście, nie jest wymienione wprost odpowiednio w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) lub w art. 23 updof jako koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodu. Nic bardziej mylnego. W wyroku z 13 marca 2003 r. (sygn. III SA 2099/01) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż wydatki na rzecz rodzin pracowników i członków zarządu, takie jak opłata za szkołę ich dzieci, zakup dla nich biletów lotniczych oraz zakwaterowanie w związku z odbyciem prywatnych podróży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta