Potrzebne dowody, ale bywa, że podatnik sam je dostarcza
Sądy o szacowaniu podstawy opodatkowania
Potrzebne dowody, ale bywa, że podatnik sam je dostarcza
Szacowanie podstawy opodatkowania przez organy podatkowe to materia szczególnie delikatna. Z jednej strony trzeba pamiętać, że jest ono dopuszczalne tylko po udowodnieniu, że księgi podatkowe są nierzetelne, a na organach podatkowych ciąży obowiązek szczególnej staranności w zbieraniu i ocenie materiału dowodowego. Z drugiej strony, przyjmując takie generalne założenia, łatwo dać się zwieść przekonaniu, że ciężar dowodu jest tu tak ogromny, iż niewiele organów podatkowych zdoła sobie z tym poradzić. A to nieprawda.
Zasada jest taka: szacowanie jest dopuszczalne dopiero po uznaniu księgi podatkowej za nierzetelną (art. 193 § 4 w związku z art. 23 § 1 ordynacji podatkowej). Innymi słowy - jak podkreślił NSA w wyroku z 28 maja 2003 r. (I SA/Łd 2418/2001) - "szacowanie może być jedynie następstwem uznania księgi za nierzetelną, a nie przyczyną stwierdzenia tej nierzetelności. Organ podatkowy musi więc w swojej decyzji przede wszystkim klarownie przedstawić powody, z których uznał księgę za nierzetelną.
Dopiero bezsporne obalenie domniemań związanych z księgami podatkowymi umożliwia dokonanie oszacowania, stosownie do treści art. 23 ordynacji podatkowej" - stwierdził NSA w wyroku z 21 stycznia 2003 r. (I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta