Pozaetatowi denuncjatorzy
Pozaetatowi denuncjatorzy
JOANNA HETMAN
Prawnik musi przyjrzeć się transakcji z obowiązkową dozą podejrzliwości, wylegitymować klienta i skrzętnie zapisać jego dane. Trudno mówić o wzajemnym zaufaniu w takiej sytuacji i o zawodowej dyskrecji.
1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o praniu brudnych pieniędzy , a wraz z nią obowiązki nałożone na adwokatów i radców prawnych. Konieczność prowadzenia kartoteki z danymi klientów, rejestracji podejrzanych transakcji, powiadamiania o zarejestrowanych transakcjach głównego inspektora informacji finansowej (GIIF) czy poddawania się kontroli przez urzędników GIIF to nie tylko napaść na chronioną ustawowo tajemnicę zawodową prawników i zagwarantowane konstytucyjnie wszystkim obywatelom prawo do obrony czy zasadę domniemania niewinności. To również nadanie adwokatom i radcom prawnym statusu pozaetatowych agentów państwa.
Naczelna Rada Adwokacka złożyła już wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów znowelizowanej ustawy. Podobny wniosek przygotowuje Krajowa Rada Radców Prawnych.
Uchwalona 5 marca nowelizacja ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta