Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozaetatowi denuncjatorzy

01 lipca 2004 | Prawo | JH

Ochrona obrotu finansowego Tajemnica zawodowa prawników

Pozaetatowi denuncjatorzy

JOANNA HETMAN

Prawnik musi przyjrzeć się transakcji z obowiązkową dozą podejrzliwości, wylegitymować klienta i skrzętnie zapisać jego dane. Trudno mówić o wzajemnym zaufaniu w takiej sytuacji i o zawodowej dyskrecji.

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o praniu brudnych pieniędzy , a wraz z nią obowiązki nałożone na adwokatów i radców prawnych. Konieczność prowadzenia kartoteki z danymi klientów, rejestracji podejrzanych transakcji, powiadamiania o zarejestrowanych transakcjach głównego inspektora informacji finansowej (GIIF) czy poddawania się kontroli przez urzędników GIIF to nie tylko napaść na chronioną ustawowo tajemnicę zawodową prawników i zagwarantowane konstytucyjnie wszystkim obywatelom prawo do obrony czy zasadę domniemania niewinności. To również nadanie adwokatom i radcom prawnym statusu pozaetatowych agentów państwa.

Naczelna Rada Adwokacka złożyła już wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów znowelizowanej ustawy. Podobny wniosek przygotowuje Krajowa Rada Radców Prawnych.

Uchwalona 5 marca nowelizacja ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3266

Spis treści
Zamów abonament