Szansa na Wschodzie
Szansa na Wschodzie
KATARZYNA PEŁCZYŃSKA-NAŁĘCZ
Zarówno polskie elity polityczne, jak i eksperci stale podkreślają znaczenie, jakie ma dla naszego kraju wspieranie demokratycznych i liberalnych tendencji na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Dotychczas możliwości Warszawy w tej sferze były ograniczone. Jednak wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej nasi wschodni sąsiedzi stali się także sąsiadami UE. Polska uzyskała szansę bardziej skutecznego oddziaływania na sytuację w Europie wschodniej przez uczestniczenie w tworzeniu unijnej polityki wobec tego regionu.
Polska może z tej szansy skorzystać już w pierwszych tygodniach członkostwa. W najbliższym czasie w Brukseli zapadną bowiem kluczowe decyzje co do tego, jak będzie wyglądała w nadchodzących latach polityka Unii wobec Wschodu.
Nad koniecznością wypracowania nowej polityki adresowanej do państw, które będą sąsiadami UE po jej rozszerzeniu, zaczęto poważnie rozmyślać w Unii mniej więcej półtora roku temu. Pierwszym ważniejszym głosem w tej dyskusji była propozycja opracowania Inicjatywy dla Nowego Sąsiedztwa. 18 listopada 2002 na posiedzeniu Rady ds. Stosunków Zewnętrznych przedstawiono konkluzje dotyczące tego pomysłu.
Konkluzje te miały charakter bardzo ogólnikowy i zawierały jedynie wstępne deklaracje na temat woli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta