Francja w tropikach
Znacznie chłodniej niż na plażach jest w górach, przez które poprowadzono kilka pieszych szlaków
Francja w tropikach
Nadbrzeżny Boulevard Alfassa w Fort-de-France Przez kilka wieków rozkwitała jako główny ośrodek administracyjny francuskich posiadłości na Karaibach. Jej ówczesną stolicę, Saint Pierre, nazywano Paryżem Małych Antyli. Dziś ma wokół Fort-de-France odcinki wielopasmowych autostrad i sznury samochodów przeciskające się z trudem przez wąskie uliczki miasteczek. Ale wystarczy wyjechać poza stolicę wyspy, by znaleźć się wśród plantacji bananów, pól trzciny cukrowej i typowych kreolskich domostw pamiętających dawne, kolonialne czasy.
Fort-de-France założono w XVII wieku jako Fort-Royal. Potem przechodził razem z całą Martyniką z rąk do rąk. Dziś miasto ma z przedmieściami 150 tysięcy mieszkańców - jak na Karaiby to bardzo dużo. Historyczna część stolicy wyspy jest jednak bardzo zwarta i można ją zwiedzać pieszo. Uliczki Fort de France mają swój nastrój - wypełniające je niskie domy ozdobione są balkonikami, koronkowymi parapetami i żaluzjami, mieszczą na parterach bary, kafejki, butiki.
O historii wyspy można dowiedzieć się w regionalnym muzeum historyczno-etnograficznym urządzonym w domu zamożnych mieszczan z końca XIX wieku.
Centrum miasta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta