Bez certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta
Robert Pasternak, radca prawny, dyrektor Zespołu Postępowań Podatkowych i Sądowych Deloitte
Bez certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta
W razie uzyskania od zagranicznego partnera certyfikatu po dokonaniu płatności wydaje się, że taki certyfikat powinien raczej potwierdzać rezydencję podatkową podmiotu za okres, w którym została dokonana płatność.
Można by sądzić, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 marca 2004 r. (sygn. FSK 65/04) dotyczący kwestii związanych z certyfikatem rezydencji podatkowej dotyczy materii bardzo prostej. Jednak jak się okazało, spór z organami podatkowymi musiał zostać rozstrzygnięty przez NSA i to w drugiej instancji postępowania sądowo-administracyjnego. Jego konsekwencje są ważne dla płatników podatku zryczałtowanego.
Dzierżawa maszyn z USA
Oto stan faktyczny sprawy: spółka zawarła umowy z podmiotem zagranicznym z siedzibą w USA na dzierżawę maszyn. Spółka uiściła 28 czerwca 2001 r. na rzecz zagranicznego podmiotu roczną opłatę dzierżawną bez pobierania podatku zryczałtowanego.
W wyniku kontroli inspektor kontroli skarbowej stwierdził, że ze względu na brak certyfikatu rezydencji zagranicznego partnera, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) spółka była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta