Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadrabianie straconego czasu

13 sierpnia 2004 | Prawo | JG

Legislacja Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Nadrabianie straconego czasu

Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym nie może się doczekać swoich pięciu minut. Dyskusja o partnerstwie trwa, a ustawy nie ma. Przyjęcie ostatnio przez rząd jej projektu zamyka wstępny etap prac. Przyjrzyjmy się niektórym jego założeniom.

Partnerstwo publicznoprawne (ppp) oznacza, najkrócej mówiąc, współpracę podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służącą wykonaniu zadania publicznego.

KOMENTARZ

Wypełnianie próżni

Brak przepisów dotyczących ppp nie oznacza, że takie projekty nie powstają. Życie gospodarcze nie znosi próżni, więc jego potrzeby zaspokaja się w istniejących ramach prawnych bądź poza nimi. Oznacza to nieprzejrzystość projektów, niejawność i niejasność kryteriów. Uchwalenie ustawy o ppp nie zlikwiduje anomalii, ale stworzy ramy i procedury, wedle których projekty ppp będzie można urzeczywistniać, oraz zasady, według których będzie je można oceniać. J.G.

Projekty lokalne

Projekt zakłada, bardzo słusznie, szerokie zastosowanie ustawy do tworzenia różnorodnych przedsięwzięć na szczeblu administracji rządowej i lokalnej.

Czy jednak wystarczające są mechanizmy wspierania i monitorowania projektów lokalnych? W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3303

Spis treści
Zamów abonament