Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncerty

13 sierpnia 2004 | Warszawski Informator Rzeczpospolitej | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Urok polskiego tanga

  • Koncerty

- Tango to cząstka naszej tradycji, widać mamy w genach jego archetyp - uważa pianista Hadrian Filip Tabęcki. - Nie jest to taniec starszych pokoleń, lecz bliski wszystkim, bez względu na wiek.

Hadrian Filip Tabęcki jest jednym z członków działającego od dwóch lat Tangata Quintet. Zespół zdobył popularność porywającymi interpretacjami utworów mistrza tanga argentyńskiego Astora Piazzolli, które utrwalił również na płycie live, zarejestrowanej podczas koncertu w Studio Buffo. Od kilku jednak miesięcy Tangata Quintet stara się udowodnić, że tango to również polska specjalność.

Tradycje mamy bogate. Zapoczątkował je Jerzy Petersburski, twórca jedynego światowego przeboju z Polski. Chodzi oczywiście o "Tango Milonga", w świecie bardziej znane jako "O, Donna Clara!". Napisał także "Ostatnią niedzielę", "Już nigdy", "Tango andrusowskie", "Odrobinę szczęścia w miłości", "Ty i miłość, i wiosna". Tanga pisywali też Zygmunt Karasiński ("Serce matki"), Zygmunt Białostocki ("Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie"), potem zaś Jan Maklakiewicz ("Siedem czerwonych róż"), Henryk Jabłoński ("Siwy włos") i oczywiście Władysław Szpilman ("W małym kinie").

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3303

Spis treści
Zamów abonament