Pokonamy malarię
Pokonamy malarię
Jest nadzieja dla 300 milionów osób cierpiących na malarię - opracowano syntetyczny, dobrze tolerowany przez organizm ludzki lek, walczący z pasożytami powodującymi tę chorobę. Udało się to, czego na próżno od piętnastu lat usiłowali dokonać naukowcy z wielu krajów.
Badania nad zarodźcami malarii i przenoszącymi je komarami są prowadzone na całym świecie. Ogromnym sukcesem było rozszyfrowanie genomu zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum) powodującego najgroźniejszą odmianę malarii. Dokonali tego specjaliści z Sanger Institute, kalifornijskiego Stanford University oraz Institute of Genom Research. Program badań kosztował 29 mln dolarów. Jednocześnie europejskim naukowcom udało się poznać genom komara (Anopheles gambiae) przenoszącego zarodźce. Wyniki tych prac ogłoszono w październiku 2002 roku.
Testy kliniczne nowego leku już rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii. Substancja uzyskana syntetycznie otrzymała nazwę OZ 277. Osiągnięcie to jest dziełem międzynarodowego zespołu naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Stanowego Nebraski, australijskiego Uniwersytetu Monash, Szwajcarskiego Instytutu Tropikalnego oraz laboratorium szwajcarskiej firmy farmaceutycznej Hoffman Roche....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta