Co napisałem w reportażu 'Wydawca i konfident'
W tekście zrelacjonowałem sprawę szefa zasłużonej podziemnej krakowskiej Oficyny Literackiej Henryka Karkosza. Byli koledzy oskarżyli go o to, że w czasach PRL był tajnym współpracownikiem SB. To wyczytali, przeglądając swoje teczki w IPN. Przez blisko dwa lata usiłowali skontaktować się z Karkoszą, ale on wyjechał z Krakowa. Wysłali do niego list. Znowu milczenie. Opublikowali w prasie oświadczenie o dwuznacznej roli wydawcy. Odpowiedział swoim oświadczeniem, w którym zaprzeczył, iż był konfidentem SB.
Bogusław Sonik studiował na jednym roku z Karkoszą prawo na UJ w latach siedemdziesiątych. Po studiach Karkosza zatrudnił się w milicji. Po dwóch latach dołączył do krakowskiej opozycji, zajął się podziemną poligrafią. Andrzej Mietkowski zajmował się wcześniej podziemną poligrafią w ramach Studenckiego Komitetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta