Nie każdy pracodawca płaci
Na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Nie każdy pracodawca płaci
Nie wszyscy płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne muszą odprowadzać też składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obowiązek naliczania tych drugich wynika z ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Niewypłacalność pracodawcy
Pracodawca niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy o FGŚP (art. 3 ust. 1) nie opłaca składek na ten fundusz.
Niewypłacalność pracodawcy zachodzi wówczas, gdy na podstawie prawa upadłościowego i naprawczego (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535):
* ogłoszono upadłość pracodawcy,
* odrzucono wniosek o ogłoszenie upadłości pracodawcy z powodu niezłożenia przez jego wierzyciela zaliczki na koszty postępowania,
* oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości pracodawcy, ponieważ jego majątek nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania,
* umorzono postępowanie upadłościowe, ponieważ:
majątek masy nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania,
wierzyciel, na którego wniosek upadłość była ogłoszona, nie złożył zaliczki na koszty postępowania, a nie ma płynnych funduszy na te koszty.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta