Między prawem a wartościami
Między prawem a wartościami
RYS. ARTUR SITNIK
Na decyzję radnych z Radomia, którzy wprowadzili w tym mieście drastyczne ograniczenia handlu w niedzielę, patrzeć można z różnych punktów widzenia: ekonomicznego, teologicznego, społecznego, prawnego. Problemy prawne, jakie ona wywołuje, to, w szczególności, stosunek tych ograniczeń wobec ustrojowych zasad wolności działalności gospodarczej, ochrony pracy i publicznego nadzoru nad warunkami jej wykonywania, wolności religijnej wyrażonych w art. 20, 22, 24, 53 ust. 1 Konstytucji RP, a także wobec prawa do wypoczynku w dni wolne od pracy, które ujęte zostało w art. 66 ust. 2.
Treść każdego z wymienionych tu przepisów jest ukształtowana jako pochodna istotnych społecznie wartości. I jakkolwiek twórcy konstytucji dążyli do tego, by jej postanowienia nie były aksjologicznie sprzeczne, to decyzja radomskich samorządowców jest dowodem, że konflikt wartości jest stałym elementem naszego społecznego pejzażu. Rozwiązanie tego konfliktu przez odniesienie do wartości konstytucyjnych musi się wiązać z koniecznością uznania, że rzeczą nieuniknioną będzie poszukiwanie kompromisu między nimi i odstąpienie od przekonania o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta