Lepiej iść do notariusza
Trzeba zapobiegać sporom prawnym, których efektem są postępowania sądowe
Lepiej iść do notariusza
Czy można sobie wyobrazić coś lepszego od szybkiego, taniego i skutecznego postępowania sądowego? Tak - brak postępowania sądowego.
W obrocie prawnym utrzymuje się tendencja do odciążania (omijania) sądów. Rozwijają się alternatywne formy rozwiązywania sporów prawnych: arbitraż, sądownictwo polubowne, mediacja. Do nich powinna dołączyć prewencja, czyli zapobieganie sporom, a w niej szeroki "przymus notarialny".
Czynności prawne o pewnej wartości powinny być dokonywane w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Pożądana nowelizacja
Celowe byłoby wprowadzenie do kodeksu cywilnego przepisu, np. w następującym brzmieniu:
"§ 1. Czynność prawna obejmująca rozporządzenie prawem, którego wartość przenosi dziesięć tysięcy złotych, jak również czynność prawna, z której wynika zobowiązanie do świadczenia wartości przenoszącej dziesięć tysięcy złotych, powinna być dokonana w formie aktu notarialnego.
§ 2. W wypadku gdy przedmiotem czynności prawnej jest rozporządzenie prawem do świadczeń okresowych lub zobowiązanie się do takich świadczeń, wartością prawa lub zobowiązania jest wartość świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia mają trwać krócej niż rok -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta