Wypowiedzenie trzeba dobrze uzasadnić
Wypowiedzenie trzeba dobrze uzasadnić
Dobra Firma, słucham ... - PIOTR WOJCIECHOWSKI DYREKTOR DEPARTAMENTU PRAWNEGO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY oraz ADRIANNA JASIŃSKA-CICHOŃ SPECJALISTKA Z TEGO DEPARTAMENTU
Nasi eksperci odpowiadali na pytania czytelników związane z formułowaniem przyczyn wypowiedzeń i ich uzasadnianiem.
* Moja pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Czy można obecnie uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony osiągnięciem takiego wieku?
W orzecznictwie powstały rozbieżności, czy osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego może stanowić wyłączną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż w takiej sytuacji obowiązuje zasada merytorycznego uzasadnienia wypowiedzenia. Spór nie dotyczy przypadku, gdy ustawodawca w przepisach szczególnych wprowadził zakaz trwania stosunku pracy ponad określony wiek (uchwała Sądu Najwyższego z 10 lipca 1996 r., I PZP 9/96, OSNAP 1997/3/34) czy uwzględniania prawa do emerytury jako warunku przy kwalifikowaniu pracowników do zwolnień z przyczyn ekonomicznych (por. uzasadnienie wyroku SN z 10 września 1997 r., I PKN 246/97 OSNP 1998/12/360).
Zmianę stanowiska SN w sprawie dopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego w sytuacji indywidualnych decyzji pracodawcy, nieregulowanych przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta