Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność konstruktora

10 września 2004 | Rzeczpospolita poleca | ŁG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Robot w literaturze - wymyślił Czapek, rozwinął Asimov

Odpowiedzialność konstruktora

To ciekawe, że robota wprowadzili do literatury pisarze z Europy Wschodniej. Sam termin po raz pierwszy pojawił się w 1920 roku u Karela Czapka w komedii "RUR" (Rosumovi Umělí Roboti). Potem roboty często były tematem książek pisarzy rosyjskich i naszego Stanisława Lema.

W języku czeskim "robota" to praca. W sztuce Czapka maszyna zastępuje człowieka, ale obdarzona jest też inteligencją. Komedia czeskiego pisarza (wydana po polsku w 1956 roku) przestrzegała przed rozwojem cywilizacji, który prowadzi do dehumanizacji. Podobne wątki obecne są w książkach Stanisława Lema, a jego słynna "Summa Technologiae", napisana w roku 1963, jest bodaj najważniejszym w literaturze głosem w obronie człowieczeństwa zagrożonego przez technologie. Jednocześnie to głos smutny, gdyż Lem ma świadomość, że pędu wynalazczości nie da się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3327

Spis treści
Zamów abonament