Nasi najlepsi przyjaciele
Nasi najlepsi przyjaciele
Od lewej od góry: Robot Sony Qrio potrafi tańczyć, dyrygować orkiestrą, a nawet rozmawiać (C) AP /KATSMI KASAHARA; Kolejne wersje piesków Aibo budzą zainteresowanie, ARCHIWUM; Asimo - robot "przyjazny" w domu (C) AP / STUART RAMSON; Robot w skórze ryby latimeria skonstruowany przez naukowców Mitsubishi (C) AP / SHIZUO KAMBAYASHI
Dwunożne stalowe szkielety w rodzaju Terminatora lub Hektora z "Saturn 3", C3PO z "Gwiezdnych wojen", czy repliki ludzi jak w "Łowcy androidów" - twórcy filmów wiedzą już, jak będą wyglądać roboty. Co ciekawe, ich wizje wcale nie są odległe od tego, co ma do zaoferowania technika. I to już dziś.
Fantastyka naukowa straszy nas wizjami zbuntowanych, niebezpiecznych automatów, posiadających własną inteligencję i osobowość. Tymczasem w rzeczywistości nie zapowiada się, aby urządzenia - nawet te najbardziej zaawansowane technologicznie - miały posiadać świadomość. Najnowsze roboty są na tyle inteligentne, na ile przewidział to ich twórca - człowiek.
Hexor edukacyjny
Wygląda jak wielki skorpion. Nazywa się Hexor i jest dziełem naukowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta