Gazu dla Europy nie zabraknie
Gazu dla Europy nie zabraknie
Nasze wejście do Unii Europejskiej to istotna pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Teraz jesteśmy częścią dużego wspólnego rynku, największego odbiorcy ropy i gazu z Rosji, która musi się liczyć z takim partnerem - podkreślano podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Krynicy, zwracając jednocześnie uwagę na konieczność dużych inwestycji w sektor energetyczny oraz w infrastrukturę.
Czy mamy zapewnione bezpieczeństwo dostaw gazu? Zdaniem Andrzeja Osiadacza, prezesa PGNiG - Przesył Sp. z o.o., dysponujemy ważnym atutem. Najważniejsze jest to, że jedną trzecią naszego zużycia stanowi produkcja krajowa. Natomiast minusem jest mała pojemność naszych zbiorników gazu - zaledwie 11,2 proc. rocznego zużycia, gdy Ukraina ma - 49 proc., Niemcy - 24 proc. Zdaniem Andrzeja Osiadacza musimy rozbudować system przesyłu gazu, zwiększyć jego efektywność i możliwości magazynowania oraz zdywersyfikować źródła dostaw gazu.
Ile w magazynie
Prezes PGNiG Marek Kossowski jest jednak nastawiony bardzo optymistycznie. Jego zdaniem jest szansa na zwiększenie wydobycia krajowego do 5,6 - 6 mld m. sześc. w 2007 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta