Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsument niejedno ma imię

11 września 2004 | Prawo | HK

Prawo cywilne Pojęcie o podstawowej doniosłości

Konsument niejedno ma imię

HIERONIM KRZYSZTOF OSTROWSKI

Po co wzorcowo określać pojęcie konsument w ogólnej części kodeksu cywilnego, skoro poszczególne ustawy wchodzące w skład prawa konsumenckiego mają swoje własne?

Wedle art. 221 kodeksu cywilnego konsument to osoba fizyczna zawierająca czynność prawną w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej kodeks cywilny, która uchyliła umieszczoną w przepisach dotyczących regulacji wzorców umownych definicję konsumenta (art. 384 § 3) i wprowadziła obecną, czytamy, że pojęcie konsument jako zagadnienie o podstawowej doniosłości dla całego systemu prawa cywilnego powinno być uregulowane w jego części ogólnej. Ustawodawca umieścił definicję wśród przepisów odnoszących się do osób fizycznych, bo według niego taka koncepcja zwyciężyła w prawie unijnym, a używanie tego pojęcia w szerszym znaczeniu pogorszyłoby sytuację polskich przedsiębiorców w porównaniu z zagranicznymi.

Nie tylko kupujący

Definicja nie uwzględnia jednak specyfiki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3328

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament