Sejm rozpatruje poselskie pomysły na walkę z lichwą
Sejm rozpatruje poselskie pomysły na walkę z lichwą
RYS. PAWEŁ GAŁKA
W Sejmie są już dwa kolejne projekty poselskie ustaw, które mają wyeliminować z obrotu cywilnoprawnego lichwę. Budzą zainteresowanie środowiska finansowego, bo wprowadzają istotne zmiany w zasadach oprocentowania umów kredytowych. Warto przyjrzeć się im także dlatego, że mogą dotyczyć wielu podmiotów prawa cywilnego.
Kiedy 25 września 2003 r. Rada Ministrów straciła uprawnienie do ustalania wysokości odsetek maksymalnych, wydawało się, że prawną reakcję na zastrzeganie rażąco wygórowanych odsetek umownych złożono na barki wymiaru sprawiedliwości. Doktryna niemal jednomyślnie postulowała albo wyznaczanie na nowo wysokości odsetek maksymalnych w drodze rozporządzenia, albo też uchwalenie nowej ustawy o lichwie. Tymczasem owo uchylenie delegacji ustawowej do ustalania odsetek maksymalnych było jedynie pierwszym krokiem do przygotowania nowej regulacji.
Ocena w sądach
W polskim prawie nie określano wyraźnie granicy odsetek maksymalnych już od końca 1989 r., kiedy to przestało obowiązywać ostatnie rozporządzenie o odsetkach maksymalnych. Przez ten czas wypracowano metody oceniania, czy oprocentowanie zastrzeżone w danej umowie można uznać za rażąco wygórowane i nieważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta