Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Polska została prześcignięta?

13 września 2004 | Publicystyka, Opinie | WK

Polemika Nim napisze się coś, co jest podchwytywane, bo brzmi negatywnie, warto sprawdzić, czy to jest prawda

Czy Polska została prześcignięta?

W obszernej notatce "Polska najbiedniejsza w Unii" ("Rzeczpospolita", 11.08.2004) Jędrzej Bielecki napisał posiłkując się danymi Eurostatu, że prześcignęły nas w zamożności Estonia i Litwa, a za chwilę prześcignie nas Łotwa. Ta notatka, pasująca do mody na czarnowidztwo, zyskała silny oddźwięk. Znalazłem jej ślady w dyskusjach internetowych. Przytoczył ją też w telewizji jeden z polityków Ligi Polskich Rodzin jako dowód na klęskę po roku 1989. Tymczasem sprawa nie jest oczywista.

Bielecki oparł swój wniosek na porównaniach produktu krajowego brutto na mieszkańca mierzonego siłą nabywczą ze średnią dla Unii Europejskiej. Po pierwsze, Eurostat przestrzega, żeby wskaźnika poziomu PKB na głowę mierzonego siłą nabywczą nie używać do robienia rankingu krajów. Po drugie ostatnie dane realne dotyczące tego wskaźnika opublikowane na internetowych stronach Eurostatu (biuletyn "Statystyka w skrócie" nr 37/2004 z 8 sierpnia) odnoszą się do roku 2001, bo w wersji ostatecznej jest on ogłaszany z dwuletnim opóźnieniem. Autor posługuje się liczbami dla lat 2002 i 2003, jakby były to dane ostateczne, podczas gdy są to przewidywania. Wedle ostatnich danych rzeczywistych (rok 2001) PKB na głowę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3329

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament