Vademecum Rzeczpospolitej:Samochód w spółce
Gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki (handlowej lub cywilnej), zdarza się, że na jej cele wykorzystywany jest samochód należący wcześniej do jednego ze wspólników.
N ajczęściej auto (prawo jego własności) jest wnoszone jako wkład do spółki. Wówczas może być przez spółkę amortyzowane - jest bowiem jej środkiem trwałym, a wydatki związane z jego eksploatacją nie podlegają żadnym ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów.
Od wartości takiego wkładu do spółki trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. Podatkiem tym - zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1k ustawy z 9 września 2000 r. (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) objęte są bowiem m.in. umowy spółki oraz ich zmiany.
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest płatny w ciągu 14 dni od sporządzenia umowy spółki. W tym terminie wspólnicy powinni też złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-1. Nie dotyczy to przypadków, gdy umowa spółki jest sporządzana w formie aktu notarialnego, bo wówczas podatek nalicza i pobiera notariusz.
Wartość początkową samochodu wniesionego jako wkład do spółki - będącą podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych - jest wartość ustalona przez wspólników (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta