Rękopis odczytywany na nowo
Rękopis odczytywany na nowo
FOT. JANUSZ MILISZKIEWICZ Rz: Jest pan profesorem literatury francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie. Wspólnie z profesorem literatury francuskiej Uniwersytetu w Montpellier Dominique Triaire stworzył pan naukową biografię Jana Potockiego, autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Biografia ta w sierpniu ukazała się w Paryżu nakładem oficyny Flammarion. Równocześnie w Belgii ukazują się (oficyna Peeters) pierwsze tomy opracowanego przez panów pierwszego w historii krytycznego wydania "Dzieł zebranych" Potockiego. Co uzasadnia te publikacje?
FRANCOIS ROSSET: Jan Potocki jest postacią kultową dla miłośników literatury na świecie. W Internecie są tysiące prywatnych stron czytelników, którzy pod wpływem lektury Potockiego piszą o nim czasami niestworzone rzeczy. W 2000 roku brytyjski "Guardian" przeprowadził ankietę: pytał znanych pisarzy, jaka lektura zrobiła na nich największe wrażenie. Salman Rushdie powiedział, że "Rękopis" był dla niego absolutną rewelacją. Paryskie wydanie "Rękopisu" z 1989 roku tylko we Francji rozeszło się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Oparty na tym wydaniu angielski przekład miał ogromne powodzenie, recenzje zamieściły najlepsze gazety. Powstały też nowe przekłady, m.in. hiszpański, niemiecki, włoski, rumuński, węgierski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta