Pułapki na dziennikarzy
Pułapki na dziennikarzy
Zawód dziennikarza zawsze był politycznie niewygodny. Zdarzenie minionego tygodnia zdaje się to potwierdzać. Wiesław Woda (PSL) z trybuny sejmowej zgłosił propozycję ustanowienia zakazu wstępu na salę obrad dziennikarzom "Faktu". Uzasadniał to tym, iż pismo nie zamieszcza sprostowań. Ocenę postępowania redakcji pozostawmy na boku; powstaje jednak pytanie, czy żądanie posła jest uzasadnione.
Oczywiście, odpowiedź brzmi: nie. Po pierwsze, stanowisko takie jest naruszeniem konstytucyjnego prawa dostępu do informacji. Po drugie w razie niezamieszczenia sprostowania prawo prasowe przewiduje odpowiednie środki prawne i nie znajduje się wśród nich z całą pewnością zakaz wstępu i dostępu do informacji.
Dostęp do informacji
Poselska propozycja jest naruszeniem konstytucyjnego prawa dostępu do informacji, a co więcej zaprzeczeniem społecznej funkcji, jaką wzorem demokratycznych standardów wyznaczyła dziennikarzowi nasza konstytucja . Ranga norm konstytucyjnych w demokratycznym porządku prawnym, za jaki uchodzi polski porządek prawny, jest niepodważalna. Nikt zatem nie może dowolnie zabronić dziennikarzowi konstytucyjnego wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej, pochodzących z powszechnych wyborów, dodatkowo z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta