Choroba kesonowa demokracji
Choroba kesonowa demokracji
FOT. KAROL WRUBEL Jurij Szmidt (ur. 1937), jeden z najbardziej szanowanych i zasłużonych rosyjskich adwokatów. W czasach radzieckich udzielał porad prawnych dysydentom, w latach 1988 - 1989 bronił ormiańskich przywódców z Górskiego Karabachu. W 1991 r. z jego inicjatywy powstał Rosyjski Komitet Adwokatów na rzecz Praw Człowieka. Reprezentował rodziny zamordowanych rosyjskich deputowanych Galiny Starowojtowej i Siergieja Juszenkowa. Jest laureatem wielu rosyjskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Karol Wrubel: W jaki sposób został pan jednym z obrońców Michaiła Chodorkowskiego? To proces, jak twierdzą władze, o machinacje gospodarcze, a pan jest znany w Rosji przede wszystkim z udziału w sprawach dotyczących praw człowieka.
JURIJ SZMIDT: Nigdy nie wyobrażałem sobie, że ktoś typu Chodorkowskiego, oligarcha, miliarder mógłby zostać moim klientem. Nie jestem już młody i jakiś czas temu postanowiłem, że biorę się wyłącznie za sprawy ważne dla społeczeństwa. We współczesnej Rosji jest wielu dobrze wykształconych adwokatów, starcza ich dla wszystkich, dlatego często odmawiam, gdy ludzie zwracają się do mnie w sprawach mniej istotnych. Nie odczuwam żadnych rozterek, bo wiem, że nie zostaną bez obrońcy. Kiedy aresztowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta