Rozliczenie narodowej tragedii przed europejskim sądem
Rozliczenie narodowej tragedii przed europejskim sądem
Rosja traktuje zbrodnię katyńską jak zwykłe zabójstwo, które uległo przedawnieniu. Tymczasem ma ona cechy niepodlegającego przedawnieniu ludobójstwa, o czym decyduje prawo międzynarodowe. Bez znaczenia są więc odmienne reguły lub praktyka rosyjskiego prawa.
W tej sytuacji Rosja ma obowiązek wyjaśnić okoliczności zbrodni i ścigać tych jej sprawców, którzy zgodnie z międzynarodowym prawem ponoszą odpowiedzialność. Brak takich działań może być analizowany także jako złamanie art. 2 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja; wszystkie przepisy pochodzą z niej). A to oznacza, że możliwa jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (dalej: Trybunał).
Na marginesie rzecz wcale nie marginesowa: podczas procesu w Norymberdze sowiecki prokurator uznał zbrodnię katyńską za ludobójstwo, przypisując ją oczywiście "nazistowskim oprawcom".
Może uciekli do Mandżurii
Art. 2 konwencji chroni prawa do życia. Jego pierwszy, zasadniczy aspekt to zakaz umyślnego i bezprawnego zadawania śmierci oraz wydania - i egzekwowania - przez państwo adekwatnie surowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta