Gdy pracodawca obniża pensję
Temat tygodnia
Gdy pracodawca obniża pensję
- Zapamiętaj
- Ruch pracownika
- Kiedy bez zmieniającego
- Wzór wypowiedzenia zmieniającego
- Jakie okresy wypowiedzenia?
- Dyżur eksperta
- Zmieniające w orzecznictwie
rys. Rafał Piekarski
Pracodawca, który chce zatrzymać pracownika, ale nie może mu już zapewnić dotychczasowych warunków pracy lub płacy, ma dwa wyjścia. Może mu wypowiedzieć umowę i podpisać nową albo może skorzystać z uproszczonej procedury i wręczyć zatrudnionemu tzw. wypowiedzenie zmieniające. Aby było ono skuteczne, pracownik musi otrzymać je na piśmie i zgodzić się na nowe warunki
Gdy pracodawca np. podwyższa pracownikowi pensję, to zawiadamia go o tym pisemnie, informując, że z określonym dniem jego wynagrodzenie będzie miało nowy, wyższy poziom. Takiej samej formy, czyli bez zgody pracownika, nie może jednak zastosować, gdy chodzi o obniżkę poborów. Wówczas potrzebne jest wypowiedzenie zmieniające, które modyfikuje dotychczasową umowę o pracę. Art. 42 kodeksu pracy reguluje sytuację, kiedy można zmienić obowiązującą strony umowę.
KIEDY WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE?
Wypowiedzenie zmieniające trzeba wręczyć na piśmie, gdy ma dojść do zmiany istotnych warunków pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta