Tarcza czy przywilej polityków
Tarcza czy przywilej polityków
Immunitet to klasyczna instytucja prawa konstytucyjnego. Regulacje immunitetowe uważa się za jedną z najważniejszych gwarancji niezawisłego, wolnego od nacisków sprawowania najważniejszych funkcji publicznych, które tego wymagają - głównie piastowania mandatu parlamentarnego. Na ich wzór są często ukształtowane rozwiązania immunitetowe dotyczące innych funkcji publicznych.
Opinia publiczna wbrew tradycji często jednak traktuje immunitet, który stanowi odstępstwo od konstytucyjnej zasady równości wobec praw, jako nieuzasadniony przywilej władzy. Zapomina się przy tym, że instytucja ta ma bogate tradycje. Zrodziła się w XIV w. w Anglii jako rezultat walk parlamentu z władzą monarszą.
Parlament kontra król
Początki wiążą się z przypadkiem posła do Izby Gmin Hexeya, który w 1397 r. został skazany przez sąd królewski za zdradę. Wcześniej forsował w parlamencie ustawę dotyczącą zmniejszenia wydatków królewskich. Parlament wymógł jednak na królu ułaskawienie.
Istotne znaczenie miał też za Henryka VIII przypadek posła Stroda i jego konfliktu z sądem w sprawie lansowanej przezeń ustawy regulującej funkcjonowanie kopalni cyny. Parlament uchwalił wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta