Jeszcze o rozliczaniu czasu pracy
Jeszcze o rozliczaniu czasu pracy
PROF. DR HAB. KRZYSZTOF RĄCZKA Wydział prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny "Personelu od A do Z - prawo pracy"
Nasz ekspert odpowiadał na drugą część pytań czytelników dotyczących prawidłowego ustalania systemów i rozkładów czasu pracy.
PRACA OD POŁOWY MIESIĄCA...
- Jak wyliczyć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, gdy podejmuje on pracę (na cały etat i pracuje 8 godzin dziennie) w trakcie miesiąca kalendarzowego. Np. przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym rozpoczyna pracę 15 listopada 2004 r. Czy dni przypadające przed rozpoczęciem pracy można uznać za czas usprawiedliwionej nieobecności i o te dni pomniejszyć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w listopadzie, a zatem przyjąć fikcyjnie, że są to dni usprawiedliwionej nieobecności w rozumieniu art. 130 § 3 kodeksu pracy ?
Jeżeli nic innego nie wynika z układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy, to należy przyjąć, że miesięczny okres rozliczeniowy obejmuje miesiąc kalendarzowy. Ustalamy zatem obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w listopadzie 2004 r. Zgodnie z art. 130 k.p. wynosić on będzie 160 godzin: [(4 x 40) + (2 x 8)] - (2 x 8) = 160. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta