Kto skarży, ten wpłaca
Kto skarży, ten wpłaca
W sprawach o uchylenie albo stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej wnoszący powództwo niejednokrotnie nie określa wartości przedmiotu sporu, uważając, iż realizuje prawo niemajątkowe. Pozwana spółka przeciwnie: żąda jej określenia według wartości, jaką przedstawia przedmiot uchwały, lub według całkowitej wartości akcji, jakimi dysponuje powód.
Akcja - abstrahując od tego, że jest udziałem w kapitale zakładowym oraz papierem wartościowym - inkorporuje ogół uprawnień udziałowych, a więc wynikających z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Uzyskanie członkostwa w spółce przez objęcie albo nabycie jej akcji jest równoznaczne z nabyciem pakietu prawem określonych uprawnień udziałowych.
Jednolite majątkowe prawo udziałowe
W doktrynie ugruntował się podział tych uprawnień na majątkowe oraz korporacyjne (organizacyjne). Na oznaczenie pierwszych używa się też określenia: prawa czysto majątkowe. Wśród tych drugich wymienia się właśnie prawo do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia. W istocie zarówno prawa korporacyjne, jak i czysto majątkowe to jedynie abstrakcyjnie wydzielone uprawnienia wynikające z jednolitego, niepodzielnego prawa udziałowego, jakim jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta