Zapomniano o małych i średnich firmach
Zapomniano o małych i średnich firmach
Od wejścia w życie ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych upłynęło sześć miesięcy. To już pozwala na wstępną ocenę, a może nawet na zgłoszenie postulatów zmian.
Do niewątpliwych pozytywów należy zaliczyć znacznie lepszą niż poprzednia formułę legislacyjnoprawną. Dotyczy to przede wszystkim systematyki aktu. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 177 ze zm.; dalej: p.z.p.) jest aktem przejrzystym, można powiedzieć: uporządkowanym. Jego adresat bardzo łatwo znajdzie w nim aparat pojęciowy oraz zasady rządzące systemem zamówień publicznych. Ich wyodrębnienie w jednostce systematyzacyjnej "Zasady udzielania zamówień" to wyraźny sygnał ustawodawcy, by tak czytać przepisy, aby wyprowadzone wnioski pozostawały w zgodzie z owymi zasadami. Zwraca uwagę, iż przepisy dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia są uszeregowane według kolejności dokonywania czynności, których dotyczą.
Więcej jest postępowań prowadzonych w trybie przetargu ograniczonego. Można śmiało powiedzieć, iż czasy marginalnego znaczenia tej procedury odeszły już do przeszłości, bo ustawodawca zrównał przetarg ograniczony z nieograniczonym. Za nietrafne należy uznać obawy uczestników procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta