Usługa czy jednak dostawa?
Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego
Usługa czy jednak dostawa?
Zdaniem ministra finansów ustanowienie użytkowania wieczystego jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT, bo użytkownik nie nabywa prawa do rozporządzania nieruchomością jak właściciel. Tezę tę jednak można bez trudu podważyć.
* Co wynika z kodeksu cywilnego
Od pewnego czasu na żółtych stronach "Rz" prowadzona jest godna pochwały krucjata przeciwko błędom i niejasnościom nowej ustawy o VAT . Jednakże moim zdaniem na uwagę zasługują nie tylko błędy tego aktu, ale również wydawane na jego podstawie wadliwe interpretacje przepisów, a zwłaszcza te dokonywane przez ministra finansów na podstawie art. 14 ordynacji podatkowej.
UŻYTKOWNIK PRAWIE JAK WŁAŚCICIEL
26 sierpnia br. DF przedstawiła taką właśnie interpretację ministra z 11 sierpnia 2004 r. (PP1-811-1181/2004/EF/2699), w której uznano ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości za usługę, a nie za dostawę w myśl ustawy o VAT. Moim zdaniem taki pogląd nie ma uzasadnienia w przepisach.
Krótko przypomnę, że minister stwierdził, że ustanowienie użytkowania wieczystego nie mieści się w zakresie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie jest to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A przecież zgodnie przyjmuje się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta