Nota z autografem
Nota z autografem
Dobra Firma, słucham ... - MARCIN CHOMIUK DORADCA PODATKOWY W SPÓłCE PRICEWATERHOUSECOOPERS
Ekspert odpowiadał na pytania czytelników dotyczące VAT.
* W przepisach wykonawczych do ustawy o VAT nie ma już warunku podpisywania faktur lub ich korekt przez osoby upoważnione. Jednakże w paragrafie dotyczącym wystawiania not korygujących zapis taki pozostał. Czy ma to jakieś uzasadnienie i czy jest to zgodne z przepisami unijnymi?
Jedynym logicznym uzasadnieniem dla utrzymania obowiązków podpisywania not korygujących przez otrzymującego je (czyli sprzedawcę towaru lub usługi) jest to, że noty takie wystawiają nabywcy towarów i usług, niebędący przecież wystawcami faktury, której dotyczy nota. Chodziło więc pewnie o to, aby kupujący nie zmieniał informacji wskazanych na fakturze sprzedaży bez zgody sprzedawcy. Trzeba jednak pamiętać, że notą można zmienić jedynie "drugorzędne" dane na fakturze, np. błędy w nazwie lub adresie firmy. Dlatego też moim zdaniem wymóg umieszczenia podpisu sprzedawcy na nocie jest tylko niepotrzebnym utrudnieniem w obrocie gospodarczym. Jest on zresztą niezgodny ze 115 dyrektywą Rady Unii Europejskiej, która standaryzuje format faktury, a nota jest jej specyficzną formą.
* Jesteśmy organizacją pozarządową typu non-profit (fundacja),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta