Inwestycje stosowne do wieku
Inwestycje stosowne do wieku
Trwające właśnie prace nad nowelizacją ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych dotyczą m.in. wprowadzenia drugiego typu tych instytucji, przeznaczonych dla osób po pięćdziesiątym roku życia. Zróżnicowanie możliwości inwestycyjnych to krok w dobrym kierunku, sądzimy jednak, że powinno być ono większe, niż się dotychczas proponuje.
Fundusze pokoleniowe byłyby w Polsce nowością: o takim rozwiązaniu dyskutuje się jednak w wielu krajach europejskich, które czeka reforma emerytalna. Polski system emerytalny tylko z perspektywy Wilna lub Bratysławy wydaje się modelowy, w Berlinie lub Sztokholmie uważa się, że jest nieelastyczny. Próbując dokonać zmian w funkcjonowaniu OFE, warto więc zorientować się, jak drugi filar działa w Szwecji, jedynym - oprócz Polski - kraju UE, który rzeczywiście zreformował swój system emerytalny. Istotne jest zwłaszcza to, że szwedzkie rozwiązania zapewniają ubezpieczonym znacznie większą swobodę decyzji niż polskie.
Drugi filar po szwedzku
W Szwecji, tak jak u nas, ciężar finansowania systemu emerytalnego rozłożono między pracodawcę i pracownika. Łączna składka wynosi 18,5 proc. wynagrodzenia brutto; 16 proc. trafia do pierwszego filaru, a 2,5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta