Czy wartość początkowa może być ujemna?
Wycena środków trwałych w przypadku aportu przedsiębiorstwa
Czy wartość początkowa może być ujemna?
Przy liczeniu wartości początkowej środków trwałych - w razie wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki - bierze się pod uwagę wartości nominalne udziałów lub akcji otrzymanych w zamian za wniesiony wkład niepieniężny. To może skutkować utratą odpisów amortyzacyjnych od przejętych składników majątku. Warto o tym pamiętać, planując transakcję przejęcia.
- Ustalamy wartość początkową
Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w postaci wkładu niepieniężnego (oprócz przypadku wniesienia go do spółki zgodnie z przepisami o komercjalizacji i prywatyzacji) nie umożliwia spółce nabywającej amortyzowania wartości firmy. Jednak wartość tę trzeba ustalić. A to dlatego, że - podobnie jak w przypadku kupna przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - istnienie lub nie dodatniej wartości firmy ma wpływ na ustalenie wartości początkowych przejętych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
ZACZNIJMY OD WARTOŚCI FIRMY
Wartością firmy jest w tym przypadku dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta