Syndyk jest pracodawcą
Syndyk jest pracodawcą
Syndyk, który kontynuuje działalność upadłego pracodawcy, przejmuje za niego obowiązki z zakresu prawa pracy.
Oznacza to, że może m.in. wykonywać czynności wobec pojedynczego pracownika - od jego przyjęcia do pracy poprzez określenie treści jego umowy o pracę aż do zwolnienia, jak i te związane z tzw. zbiorowym prawem pracy. Dotyczą one prowadzenia negocjacji układowych i zawarcia zakładowego układu zbiorowego czy wydania regulaminu zakładowego.
- Czy nagroda jubileuszowa należy się pracownikom, jeśli pracodawca od kilku lat znajduje się w stanie upadłości, ale kontynuuje działalność? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Z regulaminu firmy wynika, że taka nagroda za jubileusz przysługuje, a syndyk go nie zmienił. Ma też pieniądze na wypłatę tych nagród - dodaje czytelnik.
Odpowiadając na to pytanie, należy odwołać się nie tylko do przepisów kodeksu pracy, ale także do prawa upadłościowego i naprawczego. Te pierwsze określają m.in. przydatne tutaj pojęcie pracodawcy i ich prawnych reprezentantów, te drugie - zakres działania syndyka w firmie, wobec której sąd ogłosił upadłość.
Kto reprezentuje pracodawcę
Zgodnie z art. 3 k.p. pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta