Wątpliwy interes narodowy
Wątpliwy interes narodowy
(c) BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Głosami egzotycznej koalicji części SLD, PSL, Samoobrony i PiS Sejm przystał na niepełną prywatyzację PKO BP, a zarazem wezwał rząd do likwidacji transzy dla inwestorów zagranicznych. Podstawowym argumentem głosujących za uchwałą jest dążenie do ochrony "narodowego interesu gospodarczego" i zachowania polskiego charakteru banku. Czy jednak ten cel może być osiągnięty?
U podstaw uchwały leży trafna konstatacja o przeważającym (około 60 proc.) udziale kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym. To rezultat decyzji prywatyzacyjnych podjętych w ostatnich dziesięciu latach, a także polityki gospodarczej decydującej o słabości rodzimego kapitału. Ze względu na rolę finansów we współczesnej gospodarce byłoby wskazane, aby polski kapitał miał poważny udział w tym sektorze. Kapitał wprawdzie - zwłaszcza w dobie globalizacji - nie ma obywatelstwa, ale mają je ludzie, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta