Komu zależy na osłabieniu wymiaru sprawiedliwości
Komu zależy na osłabieniu wymiaru sprawiedliwości
Sędzia objęty jest formalnym immunitetem, który wypływa wprost z art. 191 konstytucji . Immunitet sędziowski jest ważną gwarancją niezawisłości, chroniąc wolność podejmowanych decyzji sędziego. Zapobiega zarazem wywieraniu na niego nieformalnych nacisków środkami przewidzianymi w kodeksie postępowania karnego, np. przez wszczynanie postępowania karnego opartego na fikcyjnych zarzutach.
Immunitet polega na tym, że sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej lub administracyjnej bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy to zatrzymania sędziego na gorącym uczynku. Za wykroczenia sędzia odpowiada wyłącznie dyscyplinarnie. Dodać wypada, że immunitet sędziowski nie obejmuje spraw cywilnych, chociaż można dostrzec odmienne tendencje w innych krajach europejskich, które wprowadziły formę immunitetu chroniącego sędziów przed odpowiedzialnością cywilną.
Jednostronne oceny
W ostatnim czasie "Rzeczpospolita" chętnie porusza tematykę związaną z immunitetem sędziowskim. Częstym zarzutem kierowanym pod adresem sędziów jest szeroko rozumiana bezkarność. Chętnie przywoływanym przykładem owej bezkarności jest wypadek samochodowy, którego uczestnikiem był przed 9 laty były minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta